Curzu Zdraví a Rehab

Jak probíhá rehabilitace zad? Efektivní metody a cviky

  • Domů
  • Jak probíhá rehabilitace zad? Efektivní metody a cviky
Jak probíhá rehabilitace zad? Efektivní metody a cviky

Úvod do světa rehabilitace zad

Ahoj všichni! Dnes se ponoříme do tématu, které je mi víc než blízké: rehabilitace zad. Můj starý dobrý trableback, jak jsem své záda pojmenoval, mi dává pořádně zabrat. Jsem ten šťastlivec, který si už nějaký ten pátek užívá domácí kancelář, což znamená, že moje interakce se židlemi se stala doslova intimním vztahem. Není tedy divu, že sem tam je potřeba něco se zádama udělat, aby nám nadále věrně sloužily. Rehabilitace zad je fascinující proces, který může naše bolesti nejen zmírnit ale mnohdy i úplně odstranit. Pojďme se tedy společně podívat na to, co všechno může rehabilitace zad obnášet, jaké jsou její metody a jak nám může pomoci k lepšímu zdraví a kvalitě života. A kdo ví, třeba se dozvíte i pár tipů, jak pečovat o svá záda, aniž byste museli hledat pomoc odborníků. Tak pojďme na to!

Proč je rehabilitace zad tak důležitá

Mnoho lidí si myslí, že rehabilitace je něco, co potřebujete jen po úraze, ale opak je pravdou. Záda jsou jako ta nejpotrhlejší jeansy – čím víc s nimi zacházíte koště, tím spíš se jednoho dne protrhnou na nejméně vhodném místě. A ať už sedíte u počítače celé dny jako já, nebo máte práci, při které se musíte pořádně ohánět fyzickou silou, vaše záda jsou nepřetržitě v zátěži. Rehabilitace nám může pomoci nejen v případě, že už máme nějaké problémy, ale také preventivně, abychom těm problémům předešli. Jde o sérii cvičení, strečinků, a někdy i o terapeutické zákroky, které můžou naše záda provětrat, posílit a uvolnit. Není to jen o tom se zbavit bolesti, jde taky o to, jak předejít jejímu vzniku. Prostě vytvořit takový ten supervycvičený obranný val, aby nástrahy každodenního života neměly šanci.

Základy rehabilitačních cvičení

Kdybych měl povídat o základních cvikách na záda, tak bych mohl teoreticky namluvit audioknihu. Ale nesmírně důležité je pochopit, že "základní" neznamená "nehledejte radu odborníka". Pro aktivní cvičení zad potřebujeme znát nejen správný výběr cviků, ale především správné provedení. Protože vadná technika cvičení může udělat víc škody než užitku. Základní cvičení mohou zahrnovat např. protažení páteře, posilování břišního korzetu, cviky na stability a balanc. A nezapomínejme na správné dýchání, které má obrovský význam pro efektivitu cvičení. Takže inhalujte radu zkušeného fyzioterapeuta a předtím, než začnete jakkoliv makat, nechte si od profesionála ukázat, jak na to.

Vybrané metody rehabilitace

Rehabilitace zad je jako ten nejpestřejší trh – najdete na ní spoustu stánků s nejrůznějšími metodami léčby. Je tu manuální terapie, kde vám terapeut svými zázračnými rukama uvolní všechno, co se uvolnit dá. Pak máme například McKenzie metodu, která se zaměřuje na samoléčbu a předcházení problémům. A kdo by mohl zapomenout na dobrý starý Pilates, co dá vašim zádům sílu a pružnost gymnasty, aniž byste museli opravdu provádět salta. Existují také speciální cvičební pomůcky jakou jsou overbaly, balanční podložky, či stabilizační míče. Každá metoda má své specifika a je dobré si vybrat tu, která nám nejvíce vyhovuje a pomůže.

Domácí péče o záda

Vezměme tohle jako důvěrnou radu mezi kamarády. Domácí péče o záda může být skvělým způsobem, jak udržet svou páteř v dobrém stavu, aniž byste utráceli majlant za terapeuty. A to bez legrace. Sama doma můžeme praktikovat různé strečinkové a relaxační techniky, jako jsou jógové pozice nebo plynulé pohyby Tai Chi. A co takhle malá meditace, co vás zbaví stresu, který svaly dost zamotá? Rozviňme si domácí repertoár na zvládání zadních bolestí a budeme jako noví. Jen nezapomínat, že i ty nejlepší triky by měly jít ruku v ruce se správným načasováním, technikou a pravidelností.

Nezapomeňte na prevenci

Prevence je jako když stavíte hrad pískoviště vzdálený dva metry od příboje – uděláte to správně, a moře vám ho nepřevalí. A u zad to platí dvojnásob. S předstihem se postarat o svá záda může znamenat, že se vyhneme mnoha budoucím problémům. Ergonomie pracoviště, správné sedací návyky, dostatek pohybu a rozmanitost aktivit. Zkuste to jako já, začleňte mezi jednotlivými pracovními bloky krátké procházky, protáhněte se, vyměňte židli za balanční míč. A samozřejmě nezapomínejte na kvalitní matraci – víte, ta matrace, co jsem si pořídil před dvěma roky, změnila mé spaní v náruč bohů. Hledejte způsoby, jak pracovat s tělem, ne proti němu, a zdi vašeho hradu se tak snadno neporazí.

Osobní zkušenost s rehabilitací zad

A teď trochu osobní zpovědi. Před několika lety jsem se dostal do situace, kdy jsem si zamrštil záda tak, že jsem na chvíli vážně uvažoval, zda se z toho vůbec dostanu. Bylo to na dovolené v Tatrách, a nebylo by to nic pro Jeana-Clauda Van Damma. Podařilo se mi totiž v liftu zvednout batoh našeho Janka tak nešťastně, že jsem cítil, jak se mi něco v zádech zadrhlo. Léčba spočívala v manuální terapii, specializovaných cvicích a hodně, opravdu hodně trpělivosti. Ale díky této epizodě jsem se naučil, že pečovat o svá záda je potřeba s láskou a pozorností, jako když se staráte o svého psa nebo kočku. Luna by nikdy nezapomněla mi připomenout, když je čas na podrbání, a naše záda bychom také neměli ignorovat, když žádají o pozornost.

Závěr

Rehabilitace zad je téma prostě široké jako řeka Vltava. Můžeme se v ní brodit po kotníky, nebo ji přeplavat znakem, když to zrovna potřebujeme. Ať už jdeme za odborníkem, nebo si doma připravíme vlastní rehabilitační program, důležité je, abychom na svá záda nezapomínali. Jakmile začnou skřípat, je to signál, že potřebují pozornost. A věřte mi, pokud jim tu pozornost nedáte, nebudou se spokojit s méně hlasitým protestem. Natrénovat si pevný a zdravý zádový svalstvo je investice, která se vám mnohonásobně vrátí. A s trochou štěstí, vám taková ta zdravá záda umožní nosit batohy vašich dětí ještě dlouhou dobu, aniž by vaše bedra volala SOS. Držím vám palce a pamatujte, záda máme jen jedna a musíme si s nimi rozumět.

Martin Procházka

Martin Procházka

Jsem rehabilitační terapeut se specializací na všechny formy rehabilitace. Pracoval jsem v nemocnicích, rehabilitačních centrech a domovech pro seniory po celé České republice. Vedle své práce se věnuji psaní o zdraví, zdravé stravě a rehabilitaci, abych pomohl lidem získat větší pochopení a kontrolu nad svým zdravím. Ve svém volném čase se věnuji plavání a cyklistice, abych si udržel zdraví a kondici. Mám papouška jménem Karel a křečka Františka, kteří rozveselují náš rodinný dům.

Napsat komentář